Üks valus ja ebamugav teema, kuid mis nõuab vajadusel ausat otsavaatamist ja tunnistamist.
Kas sinagi võid olla alkohoolku täiskasvanud laps?
Väga kurb on tõdeda, et alkohol on puudutanud peaaegu meie kõigi elu, kas siis servapidi või väga valusalt ja otse. Tuleme nõukogude aegsest ühiskonnast kus oli palju suletust, salatsemist, varjamist, info puudumist. Oma tunnetega tegelemiseks puudusid meie vanematel ja vanavanematel oskused ning sisemist ängi kustutati alkoholiga. Lapsepõlve meenutades suudame me ilmselt kõik mälusopist lagedale kraamida poetagused taaruvad meeste grupid, sugulaste, onude, tädide või nende töökaaslaste ja sõprade napsitamised. Võimalik, et ükski pidu ei möödunud alkoholita.
Kuid paljud meist kasvasid perekondades kus alkoholi liigtarvitamine oli igapäevane vähemalt ühe vanema puhul. Kasvada alkohooliku perekonnas on lapsele äärmiselt ränk koorem ja saadud hinge -ja füüsilised haavad mõjutavad lapsi tugevalt nende isiksuse väljakujunemisel ning ka täiskasvanuna. Alkoholism, nagu ka kõik teised sundhäired, on kahjuks kogu pere haigus. See muudab inimesi alkohooliku ümber..kaassõltlasteks. Vahet pole kas sinu vanem oli üldiselt eluga toime tulev alkohoolik, tsükli-tarbija või asotsiaalne alkohoolik, oma sügava jälje jätavad nad kahjuks kõik.
Alkohoolikute Täiskasvanud Laste ühendus seob mehi ja naisi kes on kasvanud alkohooliku peres. 1978a töötati välja tunnusjooned mille järgi ära tunda ATL täiskasvanu. Neid lugedes võid endas ära tunda kõik, kuid ka ainult mõne tunnusjoone märkamine endas viitab väärkohtlemisele lapsepõlves ja mittefunktsionaalsele peremudelile.
Alkohooliku täiskasvanud lapse 14 iseloomu tunnusjoont
- Me tõmbusime üksindusse ning hakkasime kartma inimesi ja võimupositsioonil olijaid.
- Meist said heakskiidu otsijad ja me kaotasime sealjuures oma mina.
- Vihased inimesed ja isiklik kriitika hirmutavad meid.
- Meist said kas alkohoolikud või me abiellusime alkohoolikuga või mõlemat korraga, või siis leidsime mõne teise sundkäituja, nagu näiteks töönarkomaani, et taaselustada lapsepõlveaegset hülgamistunnet.
- Elame oma elu ohvrina ning see nõrkus veetleb meid ka armu- ja sõprussuhetes.
- Meil on ülearenenud vastutustunne ja meil on hõlpsam muretseda pigem teiste kui iseenda pärast; nii ei pea me omaenda vigu liiga lähedalt uurima jne.
- Tunneme end süüdi, kui seisame iseenda eest, selle asemel et teistele järele anda.
- Me jäime sõltuvusse erutusest.
- Me ajame segi armastuse ja kaastunde ning kaldume “armastama” inimesi, keda võime “haletseda” ja “päästa”.
- Me oleme oma traumaatilisest lapsepõlvest pärit tunded “kapipõhja toppinud” ning kaotanud võime oma tundeid kogeda või väljendada, sest see on nii valus (eitamine).
- Me mõistame enda üle karmilt kohut ja meil on väga madal enesehinnang.
- Me oleme sõltuvad isiksused, kes kardavad kohutavalt hülgamist ja hoiavad iga hinna eest suhtest kinni, et mitte kogeda seda valusat hüljatustunnet, mis tekkis siis, kui me elasime koos haigete inimestega, kes polnud meile kunagi emotsionaalselt kättesaadavad.
- Alkoholism on perehaigus; meist said kaasalkohoolikud (kaassõltlased)ja me omandasime sellele haigusele iseloomulikke jooni, ehkki ise jooma ei hakanud.
- Kaasalkohoolikud (kaassõltlased) on pigem reageerijad kui tegutsejad
(ATL kodulehelt loetelu)
Meie vanemad kasvatasid meid nii nagu oskasid, elati nii nagu osati. Seega pole mõtet süüdistada vanemaid, vaid jõuda täiskasvanuna iseendas nii kaugele, et otsustada ohvrirollist väljuda. Selle otsusega saad enda jõu tagasi. Kui süüdistad ikka veel oma vanemaid, oled siiani nende mõjuväljas. Tervenemine, Sinu heaolu, on sel juhul endiselt Sinust väljaspool.
Pole oluline, kelle süü see oli, praegu on tähtis mida Sina kavatsed sellega teha mis Sinu lapsepõlves Sind kahjustas. See on Sinu vastutus, Sinu tervenemise teekonna algus.
Tervenemine, paremad suhted, nauditavam ja täisväärtuslikum elu on vaid Sinu enda kätes. Lapsepõlves toimunut teadvustades, läbi töötades ja mõistes on tervenemine täiesti võimalik:
- Iseennast armastades ja omaks võttes avastame oma tõelise mina.
- Meie enesehinnang tõuseb, kui me endale iga päev heakskiitu jagame.
- Meil kaob hirm autoriteetide ees ja vajadus inimestele meele järele olla.
- Meis kasvab võime olla teistega lähedane.
- Oma hüljatusprobleemiga tegeledes õpime armastama oma tugevaid külgi ning muutume sallivamaks oma nõrkuste suhtes.
- Meile hakkab meeldima stabiilsus, rahu ja rahaline kindlustatus.
- Me õpime mängima ja lõbutsema.
- Me valime armsamateks inimesi, kes oskavad armastada ja enda eest vastutada.
- Meil on kergem seada eluterveid piire.
- Meil kaob hirm nii läbikukkumise kui ka edu ees, kuna me teeme vaistlikult elutervemaid valikuid.
- ATLi rühma abiga laseme ajapikku lahti oma toimehäirega käitumisviisidest.
- Kõrgema Jõu abiga õpime järk-järgult ootama parimat ja seda vastu võtma.
(ATL kodulehelt loetelu)
Soovi korral saad abi otsida ATL rühmadest.
Kui usaldad mind enda kõrvale toeks, võta ühendust!
Ene
Olen kirjutanud selle teksti toetudes Alkohoolikute Täiskasvanud Lapsed veebilehe loetelule www.atleesti.wordpress.com