dreamcatcher-gb1a560c8e_1920

TRE- lõdvestustehnika annab sulle võimaluse hingetõmbe pausiks, et oma elus asetleidvale pingelisele olukorrale ausalt otsa vaadata ja seejärel lahendus leida.

 

See on väärtuslik avastusreis keha kaudu iseendasse.

 

TRE tegeleb mineviku vabastamisega kehas ja teeb Sinu jaoks ruumi uuele

Loe edasi

Tule, paku endale hoolt ja tähelepanu, Sa oled väärtuslik ja vajad puhkehetke!

pexels-markus-spiske-2061170

Mis on TRE- lõdvestustehnika?

 

TRE- lõdvestustehnika
Stressi ja pinge vabastamise harjutused
(Tension and Trauma Releasing Exercises)

 

TRE on enesetervendusmeetod, kus lihtsaid harjutusi kasutatakse selleks, et vabaneda kehasse kuhjunud pingest ja stressist.

Süsteemi on välja töötanud traumaterapeut David Berceli (PhD), kes leidis, et efektiivne viis kehasse kuhjunud ärevusseisunditega toime tulla, on lasta kehal väriseda.

 

Meie keha vaagnapiirkonnas  asub nimme-niudelihas e psoas. Seda lihast nimetatakse ka võitle-põgene lihaseks. See on süvalihas, mis tõmbub pingesse stressi –või ohuolukorras.  Aju saadab seetõttu kehasse ohtralt stressihormoone mis on vajalikud selleks, et suudaksime kiirelt tekkinud olukorrale lahenduse leida. Psoas on seotud meie aju kõige vanema osaga – ajutüvega, kus paiknevad ka meie instinktid.  Loomad kasutavad ohuolukorrast väljumisel instinktiivset sügavat värisemist. Värisemine ja vibreerimine on ka inimese loomupärane ning instinktipõhine reaktsioon stressirikkasse olukorda sattumisel. See on keha loomulik väljendusviis vabanemaks üleliigsest koormusest. Oma kasvatuse ja ühiskonnareeglitega oleme aga oma loomuomase värisemisoskuse alla surunud, kuna värisemine on eeldatavalt nõrkuse märk. TRE–kehateraapia abil saame oma instinktipõhise reageeringu taastada.

 

Seega, me ei pea kehale midagi uut õpetama, vaid hoopis meelde tuletama loomuliku värisemisoskuse, mis on kaotsi läinud.

 

 

TRE harjutuste süsteem tekitab kehas õrna vibratsiooniprotsessi, mis pikkamööda, alustades puusapiirkonnast ja liikudes üle kogu keha, vabastab kõik kehasse kinnijäänud blokeeringud.

 

Millal ma vajan TREd?

 

Keha annab mõnikord lihtsalt märku, et pinge on liiga suur. Siis ei ole enam oma kehas hea olla. Emotsionaalselt on tunda närvilisust, ülereageerimist, depressiivsust, konfliktsust, kriitika mitte talumist, masendust, muretsemist, ärevust, hirmuhooge jne. Mõnikord tahaks tõmmata end kookonisse ja ukse kinni panna. Mitte rääkida ja tegutseda, tahaks öelda, et jätke mind rahule ja lubage mul olla. Kõike on juhtunud või kogunenud liiga palju.

 

Füüsilise poole pealt võid märgata, et uni on häiritud, pidev külmatunne on kehas, kõrgenenud vererõhk, süda peksleb, silmad  ja suu on kuivad, isutus- kuigi kõht on tühi ja süüa tahaks, lihased on kanged ja pingul, sügavalt hingata ei saa, pidev ohkamise tunne, ebamäärased valud kehas jne.

 

Paljudele on üllatuseks, et nimme-niudelihas vastutab ka meie emotsionaalse tasakaalu eest. Kui see lihas on pinges, on kogu meie keha füüsiline ja emotsionaalne tasakaal häiritud. Seetõttu võib öelda, et nimme-niudelihas on ka meie Hingelihas.

 

 

Mis peale TRE- seanssi muutub?

 

TRE-lõdvestustehnikat tehes hakkab keha värisema ja vibreerima ning see saadab ajusse märguande, et stress, pinge, ohuolukord vms on möödas. Vaagna piirkonnas asuv nimme-niudelihas lõdveneb. Seetõttu lõpeb kehas stressihormoonide tootmine ja keha väljub seni suletuna toiminud ringist.

On hea, kui me oma peas näeme olukorrale lahendust, kuid on väga oluline, et ka keha saaks vajaliku signaali, et lõpetada stressihormoonide tootmine. Värisemine on kehale arusaadavas kehakeeles ütlemine, et aeg on lõdvestuda ja puhata, oht on möödas.

 

Peale TRE – seanssi võid tunda mõttevoo rahunemist, soojust, mõnusat rammestust, unekvaliteedi paranemist, ärevusseisundi rahunemist kehas. TRE tehnika taastab organismi varusid ja tasakaalu. Kui keha on rahunenud, on sul seal lihtsalt mõnusam olla.

Kui ärevus ja hirm on möödas, mõtted on rahunenud, pea selgem, on ka tekkinud stressiolukorrale kergem lahendust leida.

 

 

Kellele TRE tehnika sobib?

 

Harjutused sobivad igas vanuses inimestele, sh ka lastele, kes oskavad juba harjutusi jäljendada.
Harjutused on kehale loomulikud ja kergesti õpitavad.

 

TRE-lõdvestustehnika õppimist on vajalik alustada juhendaja käe all. Juhendaja toetab ja vajadusel reguleerib protsessi intensiivsust. Kui korduvate sessioonidega on harjutused omandatud ning on tekkinud teadlikkus ja toimetulek oma keha reageerimisviisidega, muutub TRE lihtsaks ent mõjuvaks eneseabi vahendiks igapäevaelus. Saad hakata soovi korral TREd ise kodus praktiseerima.

Üldine reegel on kui perearst on lubanud saunas käia ja teha tervisesporti, on ka TRE-lõdvestustehnika tegemine lubatud. Kuid on mitmeid keha seisundeid ja haigusi, kus TREst peaks loobuma või alustama juhendajaga üks-ühele individuaalseanssidega. Räägi juhendajale kindlasti oma tervislikust olukorrast ja ka traumaatilistest kogemustest minevikus kui neid on olnud. Rasedusega TREd ei soovitata teha.

 

 

Kus ja kuidas TREd saab teha?

 

TREd tehakse mugavates riietes, paljajalu või libisemiskindlates sokkides.

Nii individuaalse -kui rühmaseansi TRE -lõdvestustehnika kestvus on umbes 1,5 tundi.

 

TRE rühmatunnid toimuvad Tallinnas erinevates kohtades. Küsimuste korral võta ühendust!
Kokkuleppel tulen teie juurde TRE õpituba tegema. Rühma suurus 6-12 inimest.

 

 

Ene Hindpere

TRE-lõdvestustehnika II taseme sertifitseeritud juhendaja

TRE-lõdvestustehnika kaudu saab keha tema jaoks arusaadavas keeles signaali,

et aeg on lõdvestuda, puhata, rahuneda

Arikkel www.kliinik.ee veebilehelt

dreamcatcher-g25ae20c24_1920
Loe edasi

Vabane traumast ja pingetest TRE-teraapia abil

Artikkel veebilehelt https://www.kliinik.ee/uudised/nadala_teema/aid-41534/vabane-traumast-ja-pingetest-tre-teraapia-abil

Picture1

TRE-teraapia kõlab inglise keeles trauma and tension releasing excercises ehk tähendab trauma ja pingete vabastamise harjutusi. Juhendaja Ene Hindpere selgitab, et sisuliselt on see eneseabi teraapia, lõdvestustehnika, mis on mujal maailmas üsna levinud. Eestis praktiseeritakse seda alates 2010. aastast.

 

TRE-teraapia sobib kõigile, kes soovivad end aidata. Seda nii füüsilise mure, nt sporditrauma osas, aga ka üldiste minevikukogemuste, nt lapsepõlvetraumade, või vigastustega seotud emotsionaalsete üleelamiste, näiteks autoavarii osas. „Paljud kliendid tulevad psühhosomaatiliste kaebustega,“ selgitab Hindpere. „Nad on käinud erinevate arstide juures ja kõik näidud ütlevad, et nad on terved, aga nad tunnevad end siiski halvasti ja tajuvad, et midagi on korrast ära. Neil võivad olla une- või toitumishäired või ärevushäired,“ kirjeldab Hindpere.

 

Sobib kõigile, kes soovivad end aidata

 

TRE-teraapias vanusepiirangut ei ole. See sobib kõigile alates sellisest vanusest, kus laps suudab juba mingeid liigutusi jäljendada, kuni täiskasvanuteni. „Lastele tehakse teraapiat küll lühidalt ja mänguliselt,“ selgitab Hindpere. „Lapsed on üldiselt avatumad ja elavad protsesse enda sees kiiremini läbi, mistõttu neile sageli lühemast teraapiast ka piisab.“

 

Kui miski üldse võib piirata TRE-teraapias osalemist, on see ilmselt mõni terviseprobleem või -seisund. Näiteks ei soovitata TRE-teraapiat rasedatele. Seda, kas TRE-teraapia sulle sobib, saab Hindpere sõnul hinnata lihtsa printsiibi abil. „Kui perearst lubab saunas käia ja vihelda, siis on ka TRE-teraapia lubatud,“ kinnitab ta. Kahtluste tekkides tasub perearstilt üle küsida.

 

Mida TRE-teraapia endast kujutab?

 

Nagu öeldud, on teraapia keskmes lõdvestusharjutused. Harjutus kõlab Hindpere sõnul küll veidi eksitavalt, sest võib jätta mulje, et tegemist on spordiga. „See pole sugugi sportlik teraapia. Teeme küll harjutusi, kuid ei treeni end. Õigem oleks vist öelda, et me teeme liigutusi,“ sõnab ta. TRE-teraapia on puhtalt kehapõhine. See eeldab omajagu avatud meelt ja pisut julgust proovida midagi uut.

 

TRE-teraapia rajas dr David Berceli, kes töötas välja spetsiaalse liigutuste kombinatsiooni, mis on iga kord ühesugune. Harjutuste tulemusel hakkab keha värisema. Värin saab alguse nimme-niudelihasest, mida tuntakse ka võitle-põgene-tardu lihasena. See lihas talletab emotsioone ja sellepärast peetakse seda ka nn hingelihaseks. Värin vabastab kehast kuhjunud pingeid, ärevust, emotsioone. Teraapiat kandev idee viib tagasi loomariigini. Loomad väristavad end pärast ohuolukorda läbi, vabanedes selle abil pingetest. Ka inimesed on alati osanud väriseda. Šokiseisundis värisevad inimesed sageli. Nii nagu loomadeski, on ka meie sees instinktiivne ventiil, kuid paraku ei oska me seda enam kasutada. Ühiskonnas ei ole värisemine enam tavaks. See on aastakümneid või isegi -sadu olnud nõrkuse sümbol ning allasurumise tagajärjel oleme unustanud oma keha kuulata. TRE-teraapia ei õpeta tegelikult kehale midagi uut. See aitab taasavastada midagi, mida meie keha juba teab. Seeläbi aitab teraapia saavutada parema kontakti oma kehaga, õppida oma keha taas usaldama. Värinat on teraapia abil võimalik juhtima õppida. „Meie keha on tegelikut nii tark! Tal on võime terveneda,“ julgustab Hindpere.

Nimme-niudelihas, inglise keeles psoas major muscle.

Teraapia toimub kas individuaalselt või väikestes, kuni 10-liikmelistes rühmades. Juhendaja õpetab selgeks harjutuste kombinatsiooni, mis on Hindpere sõnul geniaalselt lihtne. Harjutused avavad terapeutilise protsessi, mis kulmineeruvad värisemisega. Protsessi vältel toetab juhendaja osalejat ning annab teraapiasenansi lõpus osalejale tagasisidet tema enda protsessi kohta.

 

Paranemise eest saame vastutada ainult ise

 

Teraapiasse minnes on oluline olla avatud meelega, et inimene suudaks anda kehale vabaduse ja loa lasta välja kõik see, mida ta tahab teha: ohata, hingata, nuusata, köhida, nutta, naerda, väriseda jne. Iga teraapiakogemus võib olla erinev. Samuti võib tunne pärast iga TRE-seanssi erinev olla. „TRE tegeleb minevikuga kehas,“ räägib Hindpere. „Keha valib ise selle, mis on kõige olulisem ära lahendada. Enamasti on inimesed pärast teraapiat väsinud, tunnevad rammestust. Nad rahunevad, mõtete voog peas vaibub, ülemõtlemine taandub ja tunnevad, et tahavad magada. Sageli tuntakse pärast teraapiat kergendust.“

 

Mõnikord läheb enesetunne pärast teraapiat ka ajutiselt kehvemaks. Võib tekkida näiteks peavalu. „Piltlikult öeldes klopib TRE-värin inimeses lahti „minevikutolmu“, mis on seal olnud võib-olla aastakümneid,“ selgitab terapeut. „Pärast teraapiat võiks tavalisest rohkem vett juua, nagu ka pärast massaaži või mistahes teist teraapiat. Mõnikord annavad tunda operatsiooniarmid või vanad traumakohad, mis on seotud selle kogemusega, millest keha vabaneb. Sellest ei tasu heituda. Pigem tähendab see, et teraapia mõjus mingil moel,“ julgustab Hindpere.

 

TRE-teraapia õpetab oma keha usaldama ja kuulama. Samas ei ole teraapias ootusi või eesmärke. Võib juhtuda, et pärast paari teraapiaseanssi tuntakse, et TRE ei sobi mulle. „Sellest pole midagi hullu. Iga inimene on erinev ja meile sobivad paranemiseks erinevad meetodid. Kogemuse mõttes tasub TRE-d siiski proovida,“ arvab Hindpere. Kõige kurvem on see, kui mitte midagi ei proovita ega tehta selleks, et end aidata. Kõik algab inimesest endast ja tema soovist paraneda. „Paranemise vastutus lasub alati inimesel endal,“ leiab ta.

ene_11

Terapeut Ene Hindpere.

Ene Hindpere õppis TRE-terapeudiks kaks aastat Taani juhendajate käe all. Ehkki harjutuste süsteem on lihtne, nõuab palju aega inimeste läbielamiste tajuma õppimine ja töö iseendaga, mis õppimise käigus avaldub. Eestis on vaid käputäis litsenseeritud TRE-terapeute, kellest igaühel on kogemused ka teistes valdkondades, olgu siis joogas või psühholoogias, kuid mis toetavad kogemust terapeudina ja millest on kujunenud igale terapeudile omad tugevused. Hindpere ise on teinud koostööd näiteks psühholoogidega ning leiab, et iga osaleja võiks leida endale sobiva teraapiavormi. See võib olla ka kombineeritud nii TRE-teraapiast kui nt psühholoogist või muudest teraapiavormidest. Peamine, et inimene annaks ise endale võimaluse terveneda. Rohkem infot TRE-lõdvestusteraapia kohta saad Confidost või siit.

shells-gaabec2c73_1920

TRE-tehnika: stressist priiks värisedes

Ajakiri  “Naised”  16. aprill 2015

 

TRE-sessiooni eesmärgiks on usaldada oma keha sisemist tarkust  ning anda sel hetkel otsustamisõigus kehale.

Loe edasi

TRE (lühend ingl k nimetusest Tension and Trauma Release Exercises) on Hindpere sõnul kehapõhine lõdvestustehnika. „Me justkui lülitame oma pea mängust välja, asume vaatlejate rolli ning jälgime neutraalselt kõrvalt oma keha liigutusi. TRE-sessiooni eesmärgiks on usaldada oma keha sisemist tarkust  ning anda sel hetkel otsustamisõigus kehale“, ütleb ta.

 

TRE väljatöötaja traumaterapeut David Berceli (PhD) sai selle meetodi jaoks idee sõjakolletes lapsi vaadeldes. Hirmu ja ohtu tundes lapsed värisesid ja nutsid. Täiskasvanuid küsitledes selgus, et ka nemad oleksid tahtnud väriseda ja nutta, kuid nad ei soovinud lastele halba eeskuju näidata. Oma kasvatuse ja ühiskonnareeglitega oleme oma loomuomase värisemisoskuse alla surunud, kuna värisemine on eeldatavalt nõrkuse märk.

 

Oluline nimme-niudelihas

 

„Meie keha vaagnapiirkonnas  asub nimme-niudelihas, mida nimetatakse ka nn võitle-või-põgene lihaseks. See on süvalihas, mis tõmbu stressi –või ohuolukorras pingesse.  Aju saadab seetõttu kehasse ohtralt stressihormoone, mis on vajalikud selleks, et suudaksime tekkinud olukorrale kiirelt lahenduse leida. Nimme-niudelihas on seotud meie aju kõige vanema osa, ajutüvega, kus paiknevad meie instinktid.  Ka loomad kasutavad ohuolukorrast väljumisel instinktiivset sügavat värisemist,“ selgitab Ene.  Värisemine ja vibreerimine on tema sõnul ka inimese loomupärane ning instinktipõhine reaktsioon stressiolukorda sattumisel. See on keha loomulik väljendusviis, et  vabaneda üleliigsest koormusest. TRE–teraapia võimaldab meil oma instinktipõhise reageeringu taastada.

 

„Paljudele on üllatuseks, et nimme-niudelihas vastutab ka meie emotsionaalse tasakaalu eest. Kui see lihas on pinges, on kogu meie keha füüsiline ja emotsionaalne tasakaal häiritud. Siis ongi abi lõdvestustehnikast. TRE tekitab kehas õrna vibratsiooniprotsessi, mis pikkamööda, alustades puusapiirkonnast ja liikudes üle kogu keha, vabastab kõik kehasse kinni jäänud blokeeringud“.

 

Kui oma kehas pole hea olla

 

„Keha annab mõnikord lihtsalt märku, et pinge on liiga suur. Siis ei ole enam oma kehas hea olla“, ütleb Ene.  Sellest annab teada närvilisus, ülereageerimine, depressiivsus, konfliktsus, kriitikatalumatus, masendus, muretsemine, ärevus, hirmuhood jne. Tunne, et tahaks end kookonisse tõmmata ja ukse kinni panna. Mitte rääkida ja tegutseda, tahaks öelda, et jätke mind rahule ja lubage mul olla. Kõike on juhtunud või kogunenud liiga palju.

 

Füüsilise poole pealt võid märgata, et uni on häiritud, kehas on pidev külmatunne, kõrgenenud vererõhk, süda peksleb, silmad  ja suu on kuivad, tekib isutus, kuigi kõht on tühi ja süüa tahaks, lihased on kanged ja pingul, sügavalt hingata ei saa, pidev ohkamistunne, ebamäärsed valud kehas jne.

 

„Meie saavutuspõhises ühiskonnas on minu meelest probleem see, et inimesed ei oska oma keha kuulata. Me elame pideva infomüra sees ja ei suuda ega oska seetõttu oma keha sümptomeid ja märguandeid tähele panna. Kuulatamiseks me vajame vaikust ja iseendaga üksi olemist“, selgitab terapeut.

 

 TRE on üks võimalus oma kehaga sõbraks saada, see on kehale justkui pai tegemine. Kui hakkad märkama oma kehakeelt, hakkad tasapisi teadvustama ka oma hinge soove. „Mina õppisin TRE abil märkama, kui erinevat elu elavad minu keha ja pea. Ometigi arvasin end teadvat mida mu keha räägib ja mida vajab. Kui tuleme oma tähelepanuga peast südamesse, hakkame mõistma palju enamat. TRE-tehnikat kasutades hakkab keha värisema ja vibreerima ning see saadab ajusse märguande, et stress, pinge, ohuolukord vms on möödas. Vaagnapiirkonnas asuv nimme-niudelihas lõdveneb. Seetõttu lõpeb kehas stressihormoonide tootmine ja keha väljub seni suletuna toiminud ringist. On hea, kui me näeme oma peas olukorrale lahendust, kuid on väga oluline, et ka keha saaks vajaliku signaali stressihormoonide tootmise lõpetamiseks“. 

 

Pärast TRE – seanssi võid tunda mõttevoo rahunemist, soojust, mõnusat rammestust, unekvaliteedi ja söögiisu paranemist, ärevusseisundi rahunemist kehas. TRE  taastab organismi varusid ja tasakaalu. Kui keha on rahunenud, on sul selles mõnusam olla. 

 

Juhendaja aitab

 

TRE-tehnika õppimist tuleks alustada juhendaja käe all. Harjutuste sooritamise tehnika saab selgeks umbes 4-5 treeningukorraga.

 

Toredaid lugusid treenijatest on Enel palju. „Pikaaegselt TRE -tehnikat tehes on mõni inimene näiteks unerohtude või antidepressantide võtmisest priiks saanud või on näiteks tühistatud koormusastma diagnoos. Nimme-niudelihas on seotud meie hingamislihastega ja selle lihase lõdvestumine on toonud kergendust ka hingamisele.

 

Üks proua, kes grupiga liitudes pidi minema jalataldade operatsioonile ja ei saanud enam hästi käia, naudib nüüd trollis päkkadel kiikudes Tallinna auklikke tänavaid.

 

Ajakiri „Naised“

16. aprill 2015