Lase lahti, lase vabaks… see on viimasel ajal järjest popim lause, kuid mida see tähendab?

Lahti laskmine tähendab olukorrast või probleemist eemaldumist, vabastamist, ruumi tegemist. Kaas-ja suhtesõltuvuse kontekstis on see üks olulisemaid, kuid samas ka üks keerulisemaid tegevusi.

Kaassõltlased on sõltuvad teise inimese käitumisest, tunnetest, tegevusest, emotsioonidest, kuna neil puudub hea kontakt iseendaga. Läbi teise inimese loodab kaassõltlane saada seda millest tunneb puudust, loodab kontrollida sündmuseid, lahendada probleeme. Kui mu kaaslane teeks nii nagu ma soovin, siis hakkaks mul parem, perel on parem, kõigil kergem jne.

Läbi kaaslase elades välditakse ka oma sisemise valu tundmist.  Ei olegi oskust ja teadmist, mida üldse teha, et see valu lõpeks… lahendus tundub olevat välises kontrollis, kuidas kontrollida ja mõjutada teist inimest, et ta käituks nii…et minu valu lõpeks, et mul oleks hea.

Kui öelda selliselt käituvale inimesele, lase lahti, eemaldu, tee ruumi…siis enamasti see ei toimi. Sest eemaldudes valu suureneb, vägisi lahti rebides suureneb veelgi.. Et valu vähendada, minnakse uuesti lähemale ja kahjuks ka uuele valuringile.

Näiteks võib kaassõltlase jaoks tavaline suhteõpik olla korralik lõks. Seal on kenasti mustvalgel kirjas, et ka ühepoolselt saab suhet paremaks muuta. Tuleb vaid kaaslasele anda seda mida ta vajab, mõista, hoolida, kuulata, tagasi peegeldada jne ja kaaslane ühel hetkel vastab samaga.

Kaassõltlane/suhtesõltlane,  kes niigi enda vajadusi arvesse ei võta ja teenib teisi, lootuses armastust sel moel ka vastu saada… satub selliselt toimides ja veelgi enam andes, järjest suuremasse lõksu. Ja ka lootusetu lootus, et kaaslane muutub ja suhe paraneb, suureneb veelgi. Tema juba suhet ei jäta, armastus tähendab kannatust, pingutust ja meeleheidet. 

Suhteõpikud on head ja toimivad siis kui mõlemad kaaslased neid loevad ja mõlemad panustavad.

Kaassõltuvas/suhtesõltuvas suhtes kahjuks on väga tavaline see, et suhtesse panustab ainult üks pool.

Ja siis on mõistlik tuua fookus endale. Vaadata tekkinud olukorda eemalt, lastes lahti selle sõna kõige paremas ja elutervemas mõttes.

Eemaldumiseks ja lahti laskmiseks on vaja tundma õppida

-iseennast,

-millest koosneb kaas-ja suhtesõltuvuslik tunnete-ja käitumismuster,

-millest see on alguse saanud.

Enda tundmaõppimine aitab mõista ja kergendab uute elutervemate valikute tegemist.

Toon siia juurde mõned mõtted eemaldumisest ja lahti laskmisest, muidugi saad neid ise täiendada..

  • Vaatle eemalt olukorda, tunnista reaalsust ja fakte, võta reaalsus vastu just sellisena nagu see on. Olukord on just selline nagu ta on. Kaaslane on just selline nagu ta on. Alistumine selles võtmes, et olen jõuetu seda olukorda muutma. Mu kaaslane joob, ma olen jõuetu teise inimese otsuse ees juua. Mu kaaslane ei taha minuga aega veeta, sest tema jaoks on keegi teine olulisem, see on tema otsus ja valik.

 

  • Vabane, lase lahti illusioonidest. Lootusetu lootuse ja ootuse lõpetamine.
  • Eemaldumine on teise inimese pärast lõputu muretsemise lõpetamine.

 

  • Eemaldumine on teise inimese pärast süüdi olemise ja häbi tundmise lõpetamine
  • Eemaldumine on enda sundmõtete ja kinnisideede teadvustamine ja nende lõpetamine

 

  • Lahti laskmine tähendab õppida hoolima ja armastama nii, et endale liiga ei tee, ei läheks hulluks
  • Ruumi tegemine on teise inimese austamine ja lugupidamine tema otsustest. Ka nendest, mis Sulle tunduvad valed või teda kahjustavad

 

  • Eemaldumine on tähelepanu toomine lõpuks ometi iseendale, oma vajadustele, tunnetele ja emotsioonidele.
  • Eemaldumine on enda vajaduste ise täitmine. Tee uued otsused, uued valikud.

 

  • Eemaldumine sisaldab ka oma tunnete, soovide, väärtuste ja vajaduste väljendaminst, abi küsimist. Ja kui sinu vajadused või väärtushinnangud ei ole olulised nt kaaslasele, siis eemaldu. Vaatle reaalselt olukorda, millised on näiteks Sinu suhtevajadused, kas küsid endale olulisi asju valelt inimeselt, kes mingil põhjusel ei suuda, ei saa, ei soovi, ei oskagi neid Sulle pakkuda?

 

  • Eemaldumine ei tähenda alati suhete lõpetamist. Kuid mõnikord on see vajalik ja ka paratamatu
  • Eemaldumine on oma piiride kehtestamine, väljendamine ja hoidmine.

 

  • Eemaldumine ei tähenda ükskõiksust ja hoolimatust.
  • Eemaldumine on hoolida ja armastada sel viisil, et endale enam mitte viga teha.

 

  • Eemaldumine on toetav sel viisil, et teisele inimesele jääb tema kasvuruum, eneseväärikus, õigus teha oma otsused, eksimused ja vead ning vastutus selle eest.
  • Eemaldumine on vastutuse võtmine iseenda heaolu eest. Tee uued ja paremad valikud.

 

 

“Sul on vaja käed taskusse panna- nii emotsionaalses, mõttelises, vaimses ja füüsilises mõttes- ning asjad ja inimesed rahule jätta. Lase neil olla. Tee otsused, mida Sinul on vaja teha, et enda eest hoolt kanda, aga ära tee neid selleks, et kedagi teist valitseda

Melody Beattye

Igasugune väline kontroll on illusioon. Me ei saa kontrollida teise inimese mõtlemist, käitumist, juhtida või suunata tema valikuid, emotsioone. Me ei saa talle öelda, mida ta elus tegema peab või ei pea, mida see endaga kaasa toob või mitte.. isegi siis kui me näeme kõrvalt, et see on teda kahjustav käitumine. Me ei saa kontrollida millega üks või teine sündmus või olukord lõpeb. Me tahame, et probleemid meie elust kaoks seetõttu, et teine inimene teeks asju teistmoodi… kuid see ei toimi.

Mida rohkem me püüame teist inimest muuta ja suunata sinnapoole, mis tundub meie jaoks õige või tema jaoks parim, seda rohkem kaotame iseennast. See on märkamatu kuid kahjuks väga kindel tee.

Me kaotame iseennast ja avastame ühel hetkel, et me vastutame liiga palju. Me oleme hädas, väsinud, energiapuuduses, kurnatud, pettunud, meeleheitel, sundmõtetes, süüdistavad ja vihased. Miks? Sest kõik meie püüdlused, parimad kavatsused on luhta läinud. Meie nõu ja abi ei ole vastu võetud. Meie ootused, lootused ja vajadused ei täitunud.

Sest lõpuks teevad inimesed ikkagi seda mida nemad tahavad. Nad ei muutu enne kui nad seda ise tahavad ja selleks valmis on. Võibolla nad ei taha seda kunagi. Võibolla ei ole nad selleks kunagi valmis. See on nende elu, nende otsus, nende vastustus, nende valik. See ei loe, et nad sellega ennast kahjustavad, see ei loe, et me saaksime neid aidata, see ei loe, et me teame täpselt mida nad tegema peaksid.

Pea lugu kaaslase elust ja otsustest, tema valikutest. Luba tal pidada oma võitlused ise, kanda oma kaotused ja valu ning tunda rõõmu oma võitudest! Jättes kaaslasele tema elu ja otsused, jääb Sulle Sinu elu ja otsused. Anna ruumi elule enda ümber, koonda pilk enesesse. Mida Sina vajad, mida Sina tunned, tee oma otsused ja valikud endast lähtuvalt, kuid hoolivalt ja arvestavalt teiste suhtes.

See ei pruugi lihtne olla, see on teekond. Palju on vaja iseendas mõista ja seejärel teha paremaid valikuid.

Lõpetuseks lisan imeilusa palve ammustest aegadest, mis asja kenasti kokku võtab.

Meelerahu palve

Jumal, anna mulle meelerahu leppida asjadega, mida ma muuta ei suuda,

julgust muuta asju, mida ma muuta suudan ja

tarkust, et nende asjade vahel vahet teha.

Ilus palve meelerahu hoidmiseks, toredaks meeldetuletuseks meile kõigile.

Ja eriti hästi sobib see kaas-ja suhtesõltlastele 

Kellele sõna Jumal ei sobi, võib selle vabalt ära jätta või sinna enda jaoks midagi sobivamat leida

Olen Sinu jaoks olemas,

Ene

Toetusin seda teksti kirjutades Melody Beattie raamatule „Kaassõltuvusest vabaks“